SW-HO-C-26.25
Slide
In Production
Use our laser cut SweepSticks to aid in precisely forming HO flextrack to a perfect 26.25" radius. In addition to holding flextrack at a specific radius, SweepSticks can be used as an aid to track planning. They are great for determining whether the desired radius will fit as planned before starting any track laying. No cheating with SweepSticks!
HO SweepSticks are precision laser cut from 2mm aircraft grade Baltic Birch plywood. The multiple directions of the wood grain in plywood make it very stable and ideally suitable for SweepSticks. Each SweepStick set will include two 10" lengths that can be glued together to form a single, long piece. Additional lengths and sizes can be added to make a Sweep as long as desired.
Place an order for 9 sets of SweepSticks to create a complete 26.25" radius circle. Each set includes 2 10" (254mm) lengths.
  • Centerline slots are provided for drawing track centerlines onto the roadbed.
SweepSticks Features
1 review for HO Scale 26.25" Radius SweepSticks
  1. 5 out of 5
    Henry Batey (verified owner)
    See my review of the 24" radius SweepSticks.
Add a review
PARAMETERVALUEDETAILS
Radius26.25"The radius these SweepSticks will form.
Full circle9Place an order for 9 sets of SweepSticks to create a complete 26.25" radius circle. Each set includes two 10" (304mm) lengths.
Track Gauge0.66" (17 mm)The distance between the stock rails.
Weight0.023 lbs (0.01 kg)
Material2mm thick 3 Ply Baltic Birch
104 in stock
0 in stock
0 in stock
5 in stock
28 in stock