AF-HO-R-8-ME100-18-15
Slide
In Production
Don't forget to order supplies!
We have spent a lot of time determining the most popular combination of radii on our line of HO curved turnout fixtures. Our curved turnout fixtures are designed around the "bent turnout" principle; that is, we've started with a standard #8 straight turnout and, using some sophisticated CAD software, "bent" it to an outside radius of 18"R (457.2mm). The inside radius of 15"R (381mm) is a product of that process. As the inside radius comprises three different radii, we've calculated an average radius from those sizes and stated them as the inside radius. It is safe to rely on that number as an accurate inside radius in your track planning.
Hand laying your own HO #8 code 100, 18" outside radius and 15" inside radius (457.2mm/381mm) curved turnouts is not as hard as you might think! Tools and technology designed and manufactured by Fast Tracks now make it possible for you to build your own high-quality, NMRA compliant curved turnouts. Build curved turnouts that not only look great but will eliminate track-related derailments and frustration. Fast Tracks assembly fixtures will help you build high-quality hand laid track that:
  • Is Highly Accurate - Build curved turnouts that stay in perfect gauge - permanently
  • Performs Perfectly - Eliminates track related derailments
  • Is Economical - Build hundreds of curved turnouts with one fixture
  • Is Easy To Build - No special skills are needed
  • Can Be Built Quickly - Build a curved turnout in less than an hour!
  • Looks Great! - Get results that rival even the most experienced modelers
  • Lets You Work in Comfort - Build trackwork at your workbench
  • Is NMRA Compliant - Will work with any NMRA compliant equipment
Each assembly fixture can be used to build right or left hand HO #8 code 100, 18" outside radius and 15" inside radius (457.2mm/381mm) curved turnouts. Using Fast Tracks tools and supplies, building curved turnouts is not much different from building straight turnouts and does not require any special skills. The only real difference is that the rail is curved, so you may want to consider purchasing one of our Rail Rollers, making it very easy to bend rail into smooth and consistent radiuses.
Fast Tracks Rail Roller
Use the Fast Tracks RailRoller tool to pre-bend rail used in curved track fixtures.
Failure to pre-bend the rail for curved trackwork will result in solder joint failure over time!
Fixture Cut ForRail SizeCompatible With
ME Code 55Code 55Atlas Code 80
ME Code 55Code 55Atlas Code 55
ME Code 55Code 55Peco Code 80
ME Code 70Code 70ME Code 83
ME Code 70Code 70Peco Code 83 (IL-115)
ME Code 70Code 70Peco 75
ME Code 70Code 70Pilz Code 83
ME Code 70Code 70Tilig 83
ME Code 83Code 83ME Code 70
ME Code 83Code 83Peco Code 83 (IL-115)
ME Code 83Code 83Peco 75
ME Code 83Code 83Pilz Code 83
ME Code 83Code 83Tilig 83
ME Code 100Code 100Walthers Code 83
ME Code 100Code 100Roco “Line” 83
ME Code 100Code 100Atlas Code 83
ME Code 100Code 100Atlas Code 100
ME Code 125Code 100C & L 125
ME Code 148Code 100Right-O-Way 148
Track Building Supplies
In addition to an assembly fixture, you also need to order additional supplies.
Description
REC
Options we recommend you purchase if you don’t already have them.
Quantity
Option Price
Option Total
4760
i
Recommended
3199
i
Recommended
Minimum order quantity of 25 pieces
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HO Scale, #8, 18R/15R Curved Turnout Fixture for Micro Eng 100 Rail”
PARAMETERVALUEDETAILS
Default Turnout Length14.8" (376 mm)This is the length of the turnout on the QuickSticks. Measured from end tie to end tie.
Minimum Turnout Length11.4" (290 mm)This is the shortest possible turnout length. Measured from the end PC board tie to end PC board tie.
Diverging Route Angle7.13 (Decimal)
7°/7'/48"(D/M/S)
1:8 (Ratio)
Decimal = Frog angle in decimal degrees
D/M/S = Deg/Min/Sec
Ratio = Frog angle expressed as a ratio
Outside Radius18" (457 mm)The radius of the outside route of a curved turnout.
Inside Radius15" (381 mm)The approximate radius of the inside route of a curved turnout.
Tie Spacing (Prototype)20" (508 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 1.17" (30 mm)
W - 0.1" (3 mm)
H - 0.0625" (2 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 8.5' (2.6 m)
W - 9"(229 mm)
H - 7" (178 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.66" (17 mm)The distance between the stock rails.
SizeL - 14" (356 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)
The physical size of the product
Weight2.024 lbs (0.918 kg)
Material6061 Aluminum
Building Turnouts Using Fast Tracks Assembly Fixtures
Building A Stub Switch Using A Fast Tracks Assembly Fixture.
Using The PointForm Tool To Build Frog & Switch Points
Filing The Stock Rail With The Fast Tracks StockAid Filing Tool
Completing Switches Using Fast Tracks QuickSticks
Building A Turnout Switch Using Fast Tracks Tools
Building a curved turnout with Fast Tracks Tools
Watch along as we build a complete On30 curved turnout from start to finish.
Using The Fast Tracks PointForm Tool To Build Switchpoints
Using The Multi-Brush Solder Paste Applicator For Soldering Trackwork
Using The 35W Weller Soldering Iron For Model Railroad Trackwork