SW-HO-C-23.25
Slide
In Production
Use our laser cut SweepSticks to aid in precisely forming HO flextrack to a perfect 23.25" radius. In addition to holding flextrack at a specific radius, SweepSticks can be used as an aid to track planning. They are great for determining whether the desired radius will fit as planned before starting any track laying. No cheating with SweepSticks!
HO scale SweepSticks track forming tools are:
  • Precise! - Shape commercial flextrack to your desired radius. Confidently.
  • Inexpensive - Priced to allow a modeler to build a library of sizes.
  • Versatile - All curved and straight HO SweepSticks are interchangeable.
  • Vast - An extensive collection of radii is available, including custom sizes.
  • Compatible - HO SweepSticks can be used with all types of commercial flextrack.
HO SweepSticks are precision laser cut from 2mm aircraft grade Baltic Birch plywood. The multiple directions of the wood grain in plywood make it very stable and ideally suitable for SweepSticks. Each SweepStick set will include two 10" lengths that can be glued together to form a single, long piece. Additional lengths and sizes can be added to make a Sweep as long as desired.
Place an order for 8 sets of SweepSticks to create a complete 23.25" radius circle. Each set includes 2 10" (254mm) lengths.
  • Centerline slots are provided for drawing track centerlines onto the roadbed.
SweepSticks Features
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HO Scale 23.25" Radius SweepSticks”
PARAMETERVALUEDETAILS
Radius23.25"The radius these SweepSticks will form.
Full circle8Place an order for 8 sets of SweepSticks to create a complete 23.25" radius circle. Each set includes two 10" (304mm) lengths.
Track Gauge0.66" (17 mm)The distance between the stock rails.
Weight0.023 lbs (0.01 kg)
Material2mm thick 3 Ply Baltic Birch
How To Use Fast Tracks SweepSticks
How Fast Tracks SweepSticks can be used to precisely form a perfect radius in flextrack
SweepSticks - Flextrack Forming Tools
Creating Easements With Fast Tracks SweepSticks
Fast Tracks Video Channel
Visit our growing collection of track building demonstration videos
Fast Tracks Knowledge Base
In addition to an extensive Q&A section, we also offer a full library of track building documents.
Items you may want to include in your order​
104 in stock
0 in stock
0 in stock
5 in stock
28 in stock