AF-HO-C-8-2.5-ME55
Slide
In Production
Create great-looking and performing single and double crossovers using our double crossover fixture! To maintain proper 2.5" parallel track spacing through a double crossover, the crossing in the center needs to be integrated into the adjoining turnouts. This is a difficult job by hand, but this can be done with precision using our double crossover fixture. A flawlessly performing double crossover is always a great focal point on any layout!
Don't forget to order supplies!
Fast Tracks assembly fixtures will help you build high quality hand laid track that:
  • Is Highly Accurate - Build Crossovers that stay in perfect gauge - permanently
  • Performs Perfectly - Eliminates track related derailments
  • Is Economical - Build hundreds of crossovers with one fixture
  • Is Easy To Build - No special skills needed
  • Can Be Built Quickly - Build a crossover in a few hours!
  • Looks Great! - Get results that rival even the most experienced modelers
  • Lets You Work in Comfort - Build trackwork at your workbench
  • Is NMRA Compliant - Will work with any NMRA compliant equipment
In addition to code 55 rail, you will also need to purchase matching 0.0625" (1.6mm), (7 scale inches) thick, HO CopperHead PC board ties for crossovers manufactured by Fast Tracks. Click on the Supplies Tab above to add additional items needed to build crossovers to your order. Try our Supplies Calculator to determine the consumable items you will need for your trackwork project.
Wiring a Double Crossover
Fixture Cut ForRail SizeCompatible With
ME Code 55Code 55Atlas Code 80
ME Code 55Code 55Atlas Code 55
ME Code 55Code 55Peco Code 80
ME Code 70Code 70ME Code 83
ME Code 70Code 70Peco Code 83 (IL-115)
ME Code 70Code 70Peco 75
ME Code 70Code 70Pilz Code 83
ME Code 70Code 70Tilig 83
ME Code 83Code 83ME Code 70
ME Code 83Code 83Peco Code 83 (IL-115)
ME Code 83Code 83Peco 75
ME Code 83Code 83Pilz Code 83
ME Code 83Code 83Tilig 83
ME Code 100Code 100Walthers Code 83
ME Code 100Code 100Roco “Line” 83
ME Code 100Code 100Atlas Code 83
ME Code 100Code 100Atlas Code 100
ME Code 125Code 100C & L 125
ME Code 148Code 100Right-O-Way 148
Track Building Supplies
In addition to an assembly fixture, you also need to order additional supplies.
Description
REC
Options we recommend you purchase if you don’t already have them.
Quantity
Option Price
Option Total
4704
i
Recommended
5224
i
Recommended
Minimum order quantity of 40 pieces
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HO Scale, #8 Crossover Assembly Fixture with 2.5" Track Centers for Micro Engineering 55 Rail”
PARAMETERVALUEDETAILS
Default Turnout Length29" (737 mm)This is the length of the turnout on the QuickSticks. Measured from end tie to end tie.
Minimum Turnout Length29" (737 mm)This is the shortest possible turnout length. Measured from the end PC board tie to end PC board tie.
Diverging Route Angle7.13 (Decimal)
7°/7'/48"(D/M/S)
1:8 (Ratio)
Decimal = Frog angle in decimal degrees
D/M/S = Deg/Min/Sec
Ratio = Frog angle expressed as a ratio
Tie Spacing (Prototype)20" (508 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 1.17" (30 mm)
W - 0.1" (3 mm)
H - 0.0625" (2 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 8.5' (2.6 m)
W - 9"(229 mm)
H - 7" (178 mm)
The original tie size that the model was based on.
Secondary Frog Angle14.3°The second frog angle for any switch that has two frogs.
Track Gauge0.66" (17 mm)The distance between the stock rails.
Track Spacing2.5" (64 mm)The center to center distance of the parallel track.
SizeL - 15" (381 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)
The physical size of the product
Weight2 lbs (0.907 kg)
Material6062 Aluminum
Building Turnouts Using Fast Tracks Assembly Fixtures
Building Double Crossovers With a Fast Tracks Assembly Fixture
These instructions apply to all scales and sizes of Crossovers.
Building Crossings With A Fast Tracks Assembly Fixture
These instructions apply to all scales and sizes of fixture built crossings.
Using The PointForm Tool To Build Frog & Switch Points
Filing The Stock Rail With The Fast Tracks StockAid Filing Tool
Completing Switches Using Fast Tracks QuickSticks
Building A Turnout Switch Using Fast Tracks Tools
Using The Fast Tracks PointForm Tool To Build Switchpoints
Using The TieBreaker PC Board Tie Cutting Tool
Using The Multi-Brush Solder Paste Applicator For Soldering Trackwork
Using The 35W Weller Soldering Iron For Model Railroad Trackwork