LT-N-R-10-24-20
Slide
In Production
Now anyone can build inexpensive, hand laid trackwork that:
  • Looks Great! - With realistic-looking trackwork on wood ties
  • Is Easy To Build - With results that rival even the most experienced modelers
  • Performs Perfectly - Build hundreds of curved turnouts with one fixture
  • Can Be Built Quickly - Build a fully complete curved turnout in less than an hour!
  • Looks Great! - Get results that rival even the most experienced modelers
  • Lets You Work in Comfort - Build trackwork at your workbench
QuickSticks are cut from Baltic Birch plywood custom sawn in Finland specifically for Fast Tracks. Like the prototype, the wood grain on our QuickSticks ties runs perpendicular to the rails. The ties are 0.04" (1mm), 7 scale inches thick and 0.06" (1.5mm) 9 scale inches wide. They will match all popular commercially available wood ties, including wood ties available from Fast Tracks. The ties will also match all popular commercial track, and trackwork completed with QuickSticks will be compatible with these products.
Gluing QuickSticks in place
Gluing QuickSticks to trackwork.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “QuickSticks Laser Cut Ties For N, #10 24R/20R Curved Turnouts”
PARAMETERVALUEDETAILS
Default Turnout Length8.9" (226 mm)This is the length of the turnout on the QuickSticks. Measured from end tie to end tie.
Minimum Turnout Length6.7" (170 mm)This is the shortest possible turnout length. Measured from the end PC board tie to end PC board tie.
Diverging Route Angle5.71 (Decimal)
5°/42'/36"(D/M/S)
1:10 (Ratio)
Decimal = Frog angle in decimal degrees
D/M/S = Deg/Min/Sec
Ratio = Frog angle expressed as a ratio
Diverging Route Radius" ( mm)The minimum radius in a straight turnout.
Tie Spacing (Prototype)20" (508 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 0.64" (16 mm)
W - 0.06" (2 mm)
H - 0.04" (1 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 8.5' (2.6 m)
W - 9"(229 mm)
H - 7" (178 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.36" (9 mm)The distance between the stock rails.
SizeL - 9" (229 mm)
W - 2" (51 mm)
H - 0.04" (1 mm)
The physical size of the product
Weight0.04 lbs (0.018 kg)
Material3 Ply Baltic Birch
Building Turnouts Using Fast Tracks Assembly Fixtures
Completing Switches Using Fast Tracks QuickSticks
Finishing Straight/Curved Track With QuickSticks
Fast Tracks Video Channel
Visit our growing collection of track building demonstration videos
Fast Tracks Knowledge Base
In addition to an extensive Q&A section, we also offer a full library of track building documents.
Items you may want to include in your order​
259 in stock
95 in stock