LT-HON2-B-M-10-D
  • Are NMRA compliant
QuickSticks Flexible Crosstie Strips are cut from pliable Baltic Birch plywood custom sawn specifically for Fast Tracks. The ties are 0.08" (2mm) 7 scale inches wide, 0.69" (17.5mm) 5 scale feet long and 0.06" (1.5mm), 5 scale inches thick, and will match commercially available wood ties and flextrack.
Spiking to QuickSticks
Spiking trackwork to QuickSticks.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HOn2 Mainline, 10" Flexible QuickSticks Tie Strips - Drilled”
PARAMETERVALUEDETAILS
Tie Spacing (Prototype)22" (559 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 0.69" (18 mm)
W - 0.08" (2 mm)
H - 0.06" (2 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 5' (1.5 m)
W - 7"(178 mm)
H - 5" (127 mm)
The original tie size that the model was based on.
Strip Length10"
259 in stock
9 in stock