AF-HON3-ME40-18-22-24-M
Slide
In Production
Part of the Fast Tracks Infinite Track System, this HOn3, Micro Engineering Code 40, mainline curved track Assembly Fixture can be used to construct 18"R (457.2mm), 22"R (558.8mm) and 24"R (609.6mm) curved trackwork (including full loops) quickly and easily. Build an infinite amount of track with a single assembly fixture!
Don't forget to order supplies!
Fast Tracks assembly fixtures will help you build high-quality hand laid track that:
  • Is Highly Accurate - Build curved mainline trackwork that stays in perfect gauge - permanently
  • Performs Perfectly - Eliminates track related derailments
  • Is Easy To Build - No special skills are needed
In addition to code 40 rail, you will also need to purchase matching 0.06" (1.5mm), (5 scale inches) thick, pre-gapped, HOn3 CopperHead PC board Crossties manufactured by Fast Tracks for curved and straight trackwork. Our PC Board crossties match the thickness of the wood ties and are pre-gapped for DC and DCC compatibility.
Fast Tracks Rail Roller
Use the Fast Tracks RailRoller tool to pre-bend rail used in curved track fixtures.
Failure to pre-bend the rail for curved trackwork will result in solder joint failure over time!
TIE SPACING SPECIFICATIONS
Standard Gauge
MainlineBranchlineSiding
20"22"24"
Narrow Gauge
MainlineBranchline
22"24"
Recommended
Minimum order quantity of 40 pieces
Minimum order quantity of 33 pieces
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HOn3 Mainline, 18"R, 22"R, 24"R Curved Track Fixture for ME Code 40 Rail”
PARAMETERVALUEDETAILS
First Radius18" (457 mm)
Second Radius22" (559 mm)
Third Radius24" (559 mm)
Tie Spacing (Prototype)22" (559 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 0.97" (25 mm)
W - 0.08" (2 mm)
H - 0.06" (2 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 7' (2.1 m)
W - 7"(178 mm)
H - 5" (127 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.42" (11 mm)The distance between the stock rails.
SizeL - 16.5" (419 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)