AF-HO-ME83-30-32-34-B
Slide
In Production
Part of the Fast Tracks Infinite Track System, this HO, Micro Engineering Code 83, branchline curved track Assembly Fixture can be used to construct 30"R (762mm), 32"R (812.8mm) and 34"R (863.6mm) curved trackwork (including full loops) quickly and easily. Build an infinite amount of track with a single assembly fixture!
Don't forget to order supplies!
Fast Tracks assembly fixtures will help you build high-quality hand laid track that:
  • Is Highly Accurate - Build curved branchline trackwork that stays in perfect gauge - permanently
In addition to code 83 rail, you will also need to purchase matching 0.08" (2mm), (7 scale inches) thick, pre-gapped, HO CopperHead PC board Crossties manufactured by Fast Tracks for curved and straight trackwork. Our PC Board crossties match the thickness of the wood ties and are pre-gapped for DC and DCC compatibility.
MainlineBranchlineSiding
20"22"24"
Narrow Gauge
MainlineBranchline
22"24"
PARAMETERVALUEDETAILS
First Radius30" (762 mm)
Second Radius32" (813 mm)
Third Radius34" (813 mm)
Tie Spacing (Prototype)22" (559 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 1.17" (30 mm)
W - 0.1" (3 mm)
H - 0.08" (2 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 8.5' (2.6 m)
W - 9"(229 mm)
H - 7" (178 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.66" (17 mm)The distance between the stock rails.
SizeL - 16.5" (419 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)