LT-ON2-B-B-10
  • Are NMRA compliant
QuickSticks Flexible Crosstie Strips are cut from pliable Baltic Birch plywood custom sawn specifically for Fast Tracks. The ties are 0.15" (3.8mm) 7 scale inches wide, 1.25" (31.8mm) 5 scale feet long and 0.1" (2.5mm), 5 scale inches thick, and will match commercially available wood ties and flextrack.
Gluing non-drilled QuickSticks in place
Gluing QuickSticks to trackwork.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “On2 Branchline, 10" Flexible QuickSticks Tie Strips”
PARAMETERVALUEDETAILS
Tie Spacing (Prototype)24" (610 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 1.25" (32 mm)
W - 0.15" (4 mm)
H - 0.1" (3 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 5' (1.5 m)
W - 7"(178 mm)
H - 5" (127 mm)
The original tie size that the model was based on.
Strip Length10"
265 in stock
9 in stock
2 in stock