LT-ON2-A-B-10
Slide
In Production
  • Makes track completion fast and easy
  • Can be used to finish straight or curved sections of track
  • Can be bent to fit any curve
  • Strips can be connected to form strips of any length
  • Strips can be connected to other Fast Tracks QuickSticks products
  • Includes etched guidelines to verify rail location
  • Matches the tie height of most commercial track products
  • Are NMRA compliant
QuickSticks Fixed Crosstie Strips are cut from Baltic Birch plywood custom sawn specifically for Fast Tracks. The ties are 0.15" (3.8mm) 7 scale inches wide, 1.25" (31.8mm) 5 scale feet long and 0.1" (2.5mm), 5 scale inches thick, and will match commercially available wood ties and flextrack.
Gluing non-drilled QuickSticks in place
Gluing QuickSticks to trackwork.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “On2 Branchline, 10" Fixed QuickSticks Tie Strips”
PARAMETERVALUEDETAILS
Tie Spacing (Prototype)24" (610 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 1.25" (32 mm)
W - 0.15" (4 mm)
H - 0.1" (3 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 5' (1.5 m)
W - 7"(178 mm)
H - 5" (127 mm)
The original tie size that the model was based on.
Strip Length10"
Weight0.03 lbs (0.014 kg)
Material3 Ply Baltic Birch
Building Turnouts Using Fast Tracks Assembly Fixtures
Completing Switches Using Fast Tracks QuickSticks
Finishing Straight/Curved Track With QuickSticks
Fast Tracks Video Channel
Visit our growing collection of track building demonstration videos
Fast Tracks Knowledge Base
In addition to an extensive Q&A section, we also offer a full library of track building documents.
Items you may want to include in your order​
265 in stock
9 in stock
2 in stock