AF-Z-ME55-245-270-295-M
Slide
In Production
Part of the Fast Tracks Infinite Track System, this Z, Micro Engineering Code 55, mainline curved track Assembly Fixture can be used to construct 245"R (6223mm), 270"R (6858mm) and 295"R (7493mm) curved trackwork (including full loops) quickly and easily. Build an infinite amount of track with a single assembly fixture!
Don't forget to order supplies!
Fast Tracks assembly fixtures will help you build high-quality hand laid track that:
  • Is Highly Accurate - Build curved mainline trackwork that stays in perfect gauge - permanently
  • Performs Perfectly - Eliminates track related derailments
  • Is Easy To Build - No special skills are needed
  • Looks Great! - Get results that rival even the most experienced modelers
  • Lets You Work in Comfort - Build trackwork at your workbench
  • Is NMRA Compliant - Will work with any NMRA compliant equipment
In addition to code 55 rail, you will also need to purchase matching 0.03" (0.8mm), (7 scale inches) thick, pre-gapped, Z CopperHead PC board Crossties manufactured by Fast Tracks for curved and straight trackwork. Our PC Board crossties match the thickness of the wood ties and are pre-gapped for DC and DCC compatibility.
Fast Tracks Rail Roller
Use the Fast Tracks RailRoller tool to pre-bend rail used in curved track fixtures.
Failure to pre-bend the rail for curved trackwork will result in solder joint failure over time!
TIE SPACING SPECIFICATIONS
Standard Gauge
MainlineBranchlineSiding
20"22"24"
Narrow Gauge
MainlineBranchline
22"24"
Fixture Cut ForRail SizeCompatible With
ME Code 55Code 55Atlas Code 80
ME Code 55Code 55Atlas Code 55
ME Code 55Code 55Peco Code 80
ME Code 70Code 70ME Code 83
ME Code 70Code 70Peco Code 83 (IL-115)
ME Code 70Code 70Peco 75
ME Code 70Code 70Pilz Code 83
ME Code 70Code 70Tilig 83
ME Code 83Code 83ME Code 70
ME Code 83Code 83Peco Code 83 (IL-115)
ME Code 83Code 83Peco 75
ME Code 83Code 83Pilz Code 83
ME Code 83Code 83Tilig 83
ME Code 100Code 100Walthers Code 83
ME Code 100Code 100Roco “Line” 83
ME Code 100Code 100Atlas Code 83
ME Code 100Code 100Atlas Code 100
ME Code 125Code 100C & L 125
ME Code 148Code 100Right-O-Way 148
Track Building Supplies
In addition to an assembly fixture, you also need to order additional supplies.
Description
REC
Options we recommend you purchase if you don’t already have them.
Quantity
Option Price
Option Total
i
Recommended
i
Recommended
Minimum order quantity of 40 pieces
Minimum order quantity of 33 pieces
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Z Scale Mainline, 245mm R, 270mm R, 295mm R Curved Track Fixture for Code 55”
PARAMETERVALUEDETAILS
First Radius245" (6223 mm)
Second Radius270" (6858 mm)
Third Radius295" (6858 mm)
Tie Spacing (Prototype)20" (508 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 0.46" (12 mm)
W - 0.04" (1 mm)
H - 0.03" (1 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 8.5' (2.6 m)
W - 9"(229 mm)
H - 7" (178 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.26" (7 mm)The distance between the stock rails.
SizeL - 16.5" (419 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)