AF-ON30-ME83-24-30-36-M
Slide
In Production
Part of the Fast Tracks Infinite Track System, this On30, Micro Engineering Code 83, mainline curved track Assembly Fixture can be used to construct 24"R (609.6mm), 30"R (762mm) and 36"R (914.4mm) curved trackwork (including full loops) quickly and easily. Build an infinite amount of track with a single assembly fixture!
Don't forget to order supplies!
Fast Tracks assembly fixtures will help you build high-quality hand laid track that:
  • Is Highly Accurate - Build curved mainline trackwork that stays in perfect gauge - permanently
In addition to code 83 rail, you will also need to purchase matching 0.1" (2.5mm), (5 scale inches) thick, pre-gapped, On30 CopperHead PC board Crossties manufactured by Fast Tracks for curved and straight trackwork. Our PC Board crossties match the thickness of the wood ties and are pre-gapped for DC and DCC compatibility.
MainlineBranchlineSiding
20"22"24"
Narrow Gauge
MainlineBranchline
22"24"
Recommended
Minimum order quantity of 30 pieces
There are no reviews yet.
Be the first to review “On30 Mainline, 24"R, 30"R, 36"R Curved Track Fixture for ME Code 83 Rail”
PARAMETERVALUEDETAILS
First Radius24" (610 mm)
Second Radius30" (762 mm)
Third Radius36" (762 mm)
Tie Spacing (Prototype)21" (533 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 1.5" (38 mm)
W - 0.15" (4 mm)
H - 0.1" (3 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 6' (1.8 m)
W - 7"(178 mm)
H - 5" (127 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.66" (17 mm)The distance between the stock rails.
SizeL - 16.5" (419 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)