AF-N-ME55-15-18.75-24-S
Slide
In Production
Part of the Fast Tracks Infinite Track System, this N, Micro Engineering Code 55, siding curved track Assembly Fixture can be used to construct 15"R (381mm), 18.75"R (476.3mm) and 24"R (609.6mm) curved trackwork (including full loops) quickly and easily. Build an infinite amount of track with a single assembly fixture!
Don't forget to order supplies!
Fast Tracks assembly fixtures will help you build high-quality hand laid track that:
  • Is Highly Accurate - Build curved siding trackwork that stays in perfect gauge - permanently
In addition to code 55 rail, you will also need to purchase matching 0.04" (1mm), (7 scale inches) thick, pre-gapped, N CopperHead PC board Crossties manufactured by Fast Tracks for curved and straight trackwork. Our PC Board crossties match the thickness of the wood ties and are pre-gapped for DC and DCC compatibility.
MainlineBranchlineSiding
20"22"24"
Narrow Gauge
MainlineBranchline
22"24"
There are no reviews yet.
Be the first to review “N Scale Siding, 15"R, 18.75"R, 24"R Curved Track Fixture for Code 55”
PARAMETERVALUEDETAILS
First Radius15" (381 mm)
Second Radius18.75" (476 mm)
Third Radius24" (476 mm)
Tie Spacing (Prototype)24" (610 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 0.64" (16 mm)
W - 0.06" (2 mm)
H - 0.04" (1 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 8.5' (2.6 m)
W - 9"(229 mm)
H - 7" (178 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.36" (9 mm)The distance between the stock rails.
SizeL - 16.5" (419 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)