AF-HON30-Y-4-ME83
Don't forget to order supplies!
Build wyes that not only look great but will eliminate track related derailments and frustration.
Fast Tracks assembly fixtures will help you build high-quality hand-laid track that:
  • Is Highly Accurate - Build wyes that stay in perfect gauge - permanently
  • Performs Perfectly - Eliminates track related derailments
  • Is Economical - Build hundreds of wyes with one fixture
  • Is Easy To Build - No special skills are needed
  • Can Be Built Quickly - Build a wye in less than an hour!
In addition to code 83 rail, you will also need to purchase matching 0.0625" (1.6mm), (5 scale inches) thick, HOn30 CopperHead PC board turnout ties manufactured by Fast Tracks.
Option Total
4889
i
Recommended
4890
i
Recommended
Minimum order quantity of 30 pieces
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HOn30 #4 Wye Assembly Fixture for Micro Engineering 83 Rail”
PARAMETERVALUEDETAILS
Default Turnout Length6" (152 mm)This is the length of the turnout on the QuickSticks. Measured from end tie to end tie.
Minimum Turnout Length4" (102 mm)This is the shortest possible turnout length. Measured from the end PC board tie to end PC board tie.
Diverging Route Angle14.04 (Decimal)
14°/2'/24"(D/M/S)
1:4 (Ratio)
Decimal = Frog angle in decimal degrees
D/M/S = Deg/Min/Sec
Ratio = Frog angle expressed as a ratio
Diverging Route Radius" ( mm)The minimum radius in a straight turnout.
Tie Spacing (Prototype)21" (533 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 0.83" (21 mm)
W - 0.08" (2 mm)
H - 0.0625" (2 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 6' (1.8 m)
W - 7"(178 mm)
H - 5" (127 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.36" (9 mm)The distance between the stock rails.
Substitution Radius27" (686 mm)The approximate radius that the diverging route of a turnout can be fit into. This calculation was made using the shortest possible turnout length measured from the edges of the PC board ties, not the wood ties.
SizeL - 7.5" (191 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)
The physical size of the product
Weight1 lbs (0.454 kg)
Material6061 Aluminum
Building Turnouts Using Fast Tracks Assembly Fixtures
Building A Stub Switch Using A Fast Tracks Assembly Fixture.
Using The PointForm Tool To Build Frog & Switch Points
Filing The Stock Rail With The Fast Tracks StockAid Filing Tool
Completing Switches Using Fast Tracks QuickSticks
Building A Turnout Switch Using Fast Tracks Tools
Using The TieBreaker PC Board Tie Cutting Tool
Using The Multi-Brush Solder Paste Applicator For Soldering Trackwork
Using The 35W Weller Soldering Iron For Model Railroad Trackwork