AF-HO-R-8-ME100-60-40
Don't forget to order supplies!
We have spent a lot of time determining the most popular combination of radii on our line of HO curved turnout fixtures. Our curved turnout fixtures are designed around the "bent turnout" principle; that is, we've started with a standard #8 straight turnout and, using some sophisticated CAD software, "bent" it to an outside radius of 60"R (1524mm). The inside radius of 40"R (1016mm) is a product of that process. As the inside radius comprises three different radii, we've calculated an average radius from those sizes and stated them as the inside radius. It is safe to rely on that number as an accurate inside radius in your track planning.
Hand laying your own HO #8 code 100, 60" outside radius and 40" inside radius (1524mm/1016mm) curved turnouts is not as hard as you might think! Tools and technology designed and manufactured by Fast Tracks now make it possible for you to build your own high-quality, NMRA compliant curved turnouts. Build curved turnouts that not only look great but will eliminate track-related derailments and frustration. Fast Tracks assembly fixtures will help you build high-quality hand laid track that:
Each assembly fixture can be used to build right or left hand HO #8 code 100, 60" outside radius and 40" inside radius (1524mm/1016mm) curved turnouts. Using Fast Tracks tools and supplies, building curved turnouts is not much different from building straight turnouts and does not require any special skills. The only real difference is that the rail is curved, so you may want to consider purchasing one of our Rail Rollers, making it very easy to bend rail into smooth and consistent radiuses.
Option Total
4766
i
Recommended
3199
i
Recommended
Minimum order quantity of 25 pieces
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HO Scale, #8, 60R/40R Curved Turnout Fixture for Micro Eng 100 Rail”
PARAMETERVALUEDETAILS
Default Turnout Length14.6" (371 mm)This is the length of the turnout on the QuickSticks. Measured from end tie to end tie.
Minimum Turnout Length11" (279 mm)This is the shortest possible turnout length. Measured from the end PC board tie to end PC board tie.
Ratio = Frog angle expressed as a ratio
Outside Radius60" (1524 mm)The radius of the outside route of a curved turnout.
Inside Radius40" (1016 mm)The approximate radius of the inside route of a curved turnout.
Tie Spacing (Prototype)20" (508 mm)Tie spacing center of tie to center of tie.
Tie Size (Model)L - 1.17" (30 mm)
W - 0.1" (3 mm)
H - 0.0625" (2 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 8.5' (2.6 m)
W - 9"(229 mm)
H - 7" (178 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.66" (17 mm)The distance between the stock rails.
SizeL - 13" (330 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)
The physical size of the product
Weight2 lbs (0.907 kg)
Using The 35W Weller Soldering Iron For Model Railroad Trackwork