AF-HO-ME70-22S-24B-26B
Slide
In Production
Part of the Fast Tracks Infinite Track System, this HO code 70 curved track Assembly Fixture can be used to construct 22"R Siding (558.8mm), 24"R Branchline (609.6mm) and 26"R Branchline (660.4mm) curved trackwork (including full loops) quickly and easily.
In addition to code 70 rail, you will also need to purchase matching 0.08" (2mm), (7 scale inches) thick, pre-gapped, HO CopperHead PC board Crossties manufactured by Fast Tracks for curved and straight trackwork. Our PC Board crossties match the thickness of the wood ties and are pre-gapped for DC and DCC compatibility.
MainlineBranchlineSiding
20"22"24"
MainlineBranchline
22"24"
PARAMETERVALUEDETAILS
First Radius22" (559 mm)
Second Radius24" (610 mm)
Third Radius26" (610 mm)
Tie Size (Model)L - 1.17" (30 mm)
W - 0.1" (3 mm)
H - 0.08" (2 mm)
The actual size of the tie.
Tie Size (Prototype)L - 8.5' (2.6 m)
W - 9"(229 mm)
H - 7" (178 mm)
The original tie size that the model was based on.
Track Gauge0.66" (17 mm)The distance between the stock rails.
SizeL - 16.5" (419 mm)
W - 6" (152 mm)
H - 0.25" (6 mm)